Chov a péče
U mého pejska se objevila po vakcinaci boule, co mám dělat?
„Boule“ v místě vakcinace raději moc neřešte, neboť i malé dráždění (drbání, hlazení) může vyvolat její zvětšování. Pokud se jedná o postvakcinační reakci, pak se útvar do měsíce ztratí. Pokud by se neztrácel, navštivte nás.
Proč je dobré dávat psovi chondroprotektiva?
Podobně jako u lidí podporují chondroprotektiva u mladších jedinců růst, vývin a výživu chrupavek, u starších jedinců pak výživu chrupavek a napomáhají pomalejšímu opotřebovávání kloubů. Některá chondroprotektiva obsahují i protizánětlivou složku. Vždy je lepší se s námi poradit, co zrovna Váš pejsek potřebuje.
Mohu se nakazit svrabem od svého zvířátka?
Bohužel přenos některých druhů svrabu na člověka nelze vyloučit. Pokud máte podezření, že jste se od svého zvířátka nakazili svrabem, neváhejte navštívit svého ošetřujícího lékaře.
Lze snížit frekvenci odčervování?
Ano, na základě vyšetření trusu – stačí nám donést vzorek trusu. Pokud nebude vzorek pozitivní, nemusíte zvířátko odčervovat.
Je povinnost vakcinovat domácí zvířata?
Ze zákona platí povinnost vakcinovat psa (a psovité šelmy) na vzteklinu do 6 měsíců věku, kočky být vakcinovány nemusí. Jiná očkování nejsou pro domácí zvířata nařízena, ale s přihlédnutím k podmínkám chovu zvířete další očkování jednoznačně doporučujeme nejen pro dobro samotného zvířete, ale i jeho blízkých lidí.
Je nutné vakcinovat i starého psa?
Ano, vakcinace u staršího jedince je vhodná, neboť u něho může být větší náchylnost organismu k onemocnění.
Je dobré odčervit fenu před krytím a během její březosti?
Samozřejmě je lepší odčervit fenku před samotným krytím, neboť většina přípravků není určena k aplikaci v době březosti. Dále existují paraziti, kterými se můžou štěňátka nakazit přes placentu matky a sáním mateřského mléka. Je tedy dobré odčervovat před krytím a po narození štěňátek. O možnostech odčervení se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám poradíme.
Jak často odčervovat psa?
Pokud se jedná o jedince staršího půl roku, pak je vhodné odčervovat svého pejska jednou za čtyři měsíce. Nejdelší možný interval je 6 měsíců.
Jak často odčervovat kočku?
U koček zcela domácích postačí odčervovat 2-3 krát ročně, u koček venkovních pak každý čtvrtrok.
Je lepší čipovat či tetovat pejska?
Jednoznačně je lepší čipování, zejména z důvodu rychlosti, bolestivosti, čitelnosti. Dalším důvodem pro čipování je, že skoro všechny země požadují při cestování zvířete pas a čip. Čip (a správně registrované zvíře) jednoznačně napomůže dohledat zatoulanému zvířeti majitele, i proto poskytuje řada obcí pro čipované psy slevy z poplatku za chov nebo tento poplatek zcela odpouští. Některé chovatelské kluby však stále na tetování trvají, ale i tetovaného psa doporučujeme očipovat. Od roku 2020 ukládá zákon povinnost očipování psů.
Jak se má správně starat o zoubky svého zvířátka?
Nejlepším způsobem je každodenní čištění zoubků. Kartáčky i speciální pasty můžete zakoupit u nás, přidáme k tomu názornou ukázku. Pokud již takový postup nemá dostatečné výsledky, lze využít naši službu čištění zoubků pomocí ultrazvuku. Při tomto úkonu Vašemu zvířátku uděláme před samostatným čištěním rentgen chrupu a vyšetříme dutinu tlamní. V případě potřeby vytrhneme zuby, které jsou v tlamě již spíše na obtíž než k užitku, zkažené zuby umíme zaplombovat (ortodonticky i chirurgicky ošetřit).
Jak poznám obézního pejska?
Poznat obézního psa je někdy oříšek, napovědět Vám může video (anglicky). Pokud zvíře opravdu již obézní je, určitě Vám to při vyšetření, například při vakcinaci, sdělíme a rádi doporučíme, jak zvířátku odlehčit.
Jak mám často odčervovat štěňátko či koťátko?
Velice malá štěňátka a koťátka odčervujeme již od 14 dní jejich života a to v intervalech dvou týdnů do tří měsíců života. Pak je lepší odčervovat každý měsíc až do půl roka života. Následně se již odčervuje jako dospělí jedinec.
Co mám dělat, když jsem u svého zvířátka našel ve stolici parazita (housenku) či její vajíčka?
Nejvhodnější je odebrat vzorek trusu i s parazitem a přinést ho k nám na vyšetření. Podle výsledku můžeme stanovit správnou léčbu – například počet a frekvenci odčervení.
Pojištění
Ano, musí mít platný Europas a musí být řádně splněné povinnosti, které každá země požaduje pro vstup zvířete na území státu. Jednotlivé požadavky naleznete na stránkách Státní veterinární správy a to v sekci cestování se zvířaty
Mohu čipovat již malé štěňátko/koťátko?
Ano, Vaše drobečky můžeme bez jakýkoliv problémů čipovat již od 42. dne života.
Zákroky
U mého pejska se objevila bulka, je už pozdě?
Bulky mohou mít různý původ – nemusí jít nutně o nádory, často jde o tukové bulky, nateklé mízní uzliny, opouzdřené cizí předměty (ostny, osiny). Neváhejte nás navštívit, náš tým veterinářů „určí typ boule“ a poradí, jak dále postupovat.
Proč kastrovat kočku a kdy?
Jednoznačně doporučujeme kastraci koček pohybujících se i ve venkovním prostředí, zejména kvůli nechtěnému zabřeznutí. Dalším důvodem pro kastraci je mrouskání – kočka při mrouskání doráží na svého majitele, nastavuje se mu a v poslední řadě může k nevůli majitele značkovat své okolí. Kočičku lze vykastrovat již od čtvrtého měsíce věku.
Proč kastrovat fenku?
Každý měsíc se v naší praxi setkáváme se záněty dělohy, nechtěným zabřeznutím a novotvary na mléčné liště. Většině těchto onemocnění lze přitom předcházet včasnou kastrací, ideálně ještě před prvním háráním.
Opravdu je nutné sedovat zvířátko při čištění zubů?
Bohužel zvířátko je nutné vždy sedovat (medikamenty zklidnit), neboť při bdělém stavu zvířátka nedocílíme vyčištění všech zubních prostor. Při ošetřování zubů ultrazvukem vznikají vibrace, které jsou zvířeti nepříjemné a i hodné zvířátko může kousat a škubat s sebou. Ostatně Stomatologická komora veterinárních lékařů přísně zakazuje tzv. strhávání zubního kamene za bdělého stavu pacienta.
Musím kastrovat kocoura, vždyť nemůže zabřeznout?!
Vždy je lepší nechat svého kocourka vykastrovat, jinak v dospělosti začne značkovat své terirorium pomocí pachových značek, které opravdu jen tak něčím nesmyjete. Mnoho nekastrovaných kocourů se projevuje i zvýšenou agresivitou vůči svému okolí, zejména vůči jiným kočkám. Kastrací tak předejdete i úrazům z kocouřích bojů, snížíte pravděpodobnost nakažení některou z kočičích chorob. Na kastraci kocour se nemusíte objednávat, na zákrok stačí přijít nejpozději 1 hodinu před zavírací dobou – nezapomeňte kocoura držet na hladovce aspoň po dobu 8 hodin.
Kdy mohu přijít na vyndání stehů po chirurgickém zákroku?
Doba vyndání stehů se může lišit, neboť každá rána se hojí jinak rychle. Dobu vyndání stehů tedy určuje ošetřující lékař.
Je lepší čipovat či tetovat pejska?
Jednoznačně je lepší čipování, zejména z důvodu rychlosti, bolestivosti, čitelnosti. Dalším důvodem pro čipování je, že skoro všechny země požadují při cestování zvířete pas a čip. Čip (a správně registrované zvíře) jednoznačně napomůže dohledat zatoulanému zvířeti majitele, i proto poskytuje řada obcí pro čipované psy slevy z poplatku za chov nebo tento poplatek zcela odpouští. Některé chovatelské kluby však stále na tetování trvají, ale i tetovaného psa doporučujeme očipovat. Od roku 2020 ukládá zákon povinnost očipování psů.
Vyšetření
Prodáte mi léky, pokud přijdu bez zvířete?
Léky bez vyšetření či lékařského předpisu nevydáváme.
Proč je lepší nechat udělat vyšetření krve u starého zvířátka, vždyť mu nic není …?
Většina nemocí se rozvíjí skrytě a je vždy lepší vědět, zda u zvířátka nezačínají selhávat některé životně důležité orgány, jako např. ledviny, játra. Následně můžeme pacienta stabilizovat či léčit.
Přeprava kočky
Zvykejte svou šelmu na přepravní box – ať si do něj může vlézt i doma. Do přepravky kočku nestrkejte násilím, vhodné jsou přepravky s odendavacím vrchem, abyste kočku nemuseli u veterináře z přepravky “vysypávat”. Naučte svou šelmu cestovat autem, při transportu mějte přepravku přehozenou dekou. V čekárně kočce nepovídejte o těch “strašných psech naproti” a už vůbec jí je neukazujte zblízka.
Ošetřujete i exotická zvířata?
Samozřejmě ošetřujeme a léčíme i drobná exotická zvířata, provádíme u nich i operační zákroky.
Musí mít můj pes nasazený náhubek při vstupu do čekárny a následně do ordinace?
Váš pejsek náhubek mít nemusí. Pokud však víte, že máte psa agresivního či nervózního, je lepší náhubek preventivně nasadit, v případě potřeby Vám náhubek zapůjčíme či prodáme. V případě zájmu můžete se zvířetem vyčkat na ošetření před budovou a minimalizovat tak čas strávený v čekárně.
Kdy můžete zjistit graviditu fenky / kočky?
Pomocí ultrazvuku jsme schopni určit graviditu 22. den od spáření. V případě nepotvrzené gravidity doporučujeme po týdnu ještě kontrolní ultrazvuk. Jistota je pak při sonografii 28. den, kdy lze již nalézt bijící srdíčka.
Kdy můžeme přijít s novým členem rodiny na vstupní prohlídku?
S Vaším novým zvířátkem přijďte co nejdříve. Vezměte s sebou očkovací průkaz nebo europas zvířete. Zvířátko vyšetříme, ukážeme základní postupy pro domácí ošetření drápků, uší či kopýtek :-), domluvíme se na očkovacím schématu, poradíme s výživou granulovanou či doma připravovanou.
Cena hospitalizace
Náklady na hospitalizaci se odvíjí od velikosti zvířete (velké spotřebuje více léčiv), délky pobytu a náročnosti léčby. Náklady se snažíme odhadovat předem, jde ale o opravdu náročnou disciplínu. V průběhu hospitalizace komunikujeme s klienty aktuální a předpokládanou cenu, větší výdaje či častější testy si necháváme klientem autorizovat. Dále je třeba počítat s úhradou léků na doma.
Budete se na mě zlobit, že…
jsem zvířátko léčil jinde /
jsem mohl přijet dříve /
jsem kurýroval zvíře paralenem / … ?
Poskytněte nám co nejvíce informací o zvířátku, nebojte se nám říci, jak jste léčili zvířátko “po domácku” a od kdy skutečně se u něj potíže objevují – zrychlíte tak správné stanovení diagnózy a urychlíte léčení, navíc ušetříte náklady na vyšetření i naše nervy 🙂
Pohotovost
Pohotovost
Mějte prosím na paměti, že i veterinární lékaři jsou lidé, mohou být přepracovaní, nemocní, na dovolené a může se tak stát, že se nám nedovoláte. Při poskytování pohotovosti upřednostňujeme naše pacienty, proto prosím volejte ze svých registrovaných telefonů. Je nám milejší věnovat se Vám od půlnoci než od 3 hodin ráno, proto prosím volání neoddalujte.
Pes mi sežral žárovku / čokoládu / jed na krysy / míček, co mám dělat?
Neváhejte nás co nejrychleji se svým mazlíčkem navštívit, volejte na pohotovostní číslo, často hrajeme o minuty.
Ordinace
Spolupracujete se specialisty a laboratořemi?
Spolupracujeme s řadou specialistů na poli veterinární léčby, diagnostiky, chirurgických zákroků. Zvládáme mnohá laboratorní vyšetření vlastními silami, pro náročnější využíváme certifikované laboratoře Synlab, Státní veterinární ústav, Novopath a německý Laboklin.
Musím se objednat dopředu nebo stačí přijít?
Objednávat se nemusíte, nicméně objednaní klienti mají přednost.
Musím čekat ve frontě, když si potřebuji vyzvednout krmivo či léky?
U nás čekat nemusíte, stačí v čekárně zazvonit, obvykle během chvilky budete obslouženi sestřičkou.
Mohu u vás platit kartou?
Samozřejmě můžete, bez příplatku a bez nutnosti hlásit platbu kartou předem.
Máte polední pauzu?
Polední pauzy má aktuálně lékařka v pondělí od 12 do 14, sestry pro klienty ale pracují bez přestávky. Pro jistotu je lepší sledovat naše internetové stránky – výjimečně se může stát, že máme zkrácenou pracovní dobu nebo polední pauzu v jiný den například z důvodu nemoci.
Co s sebou?
Chystáte-li se k nám na návštěvu, vezměte s sebou očkovací průkaz, případné veterinární zprávy od jiného veterináře, případný seznam podávaných léků. A zvířátko – bez něj opravdu nestanovíme diagnózu ani nevydáme léky.
Administrativa
Pojíštění
Některé veterinární zákroky mohou způsobit velké finanční výdaje. Jde typicky o akutní větší úrazy, otravy, selhání orgánů, s věkem se zvyšuje pravděpodobnost vyšších výdajů. Připravit se na tyto výdaje můžete vícero způsoby, zejména spořením do kasičky od pořízení zvířátka či pojištěním. V oblasti pojištění spolupracujeme se třemi pojišťovnami a jednou specializovanou společností – kvazipojišťovnou. Obraťte se na nás, připravíme nabídku vhodnou právě pro Vás.
Musí mít zvířátko pas při cestě do zahraničí?
Ano, musí mít platný Europas a musí být řádně splněné povinnosti, které každá země požaduje pro vstup zvířete na území státu. Jednotlivé požadavky naleznete na stránkách Státní veterinární správy a to v sekci
Mohu čipovat již malé štěňátko/koťátko?
Ano, Vaše drobečky můžeme bez jakýkoliv problémů čipovat již od 42. dne života.
Je povinnost nechat načipovat svého pejska?
Od roku 2020 je čipování psů povinné. V některých městech má čipované zvíře slevu z místního poplatku či je od tohoto poplatku zcela osvobozeno. Čipování jednoznačně zvyšuje pravděpodobnost nalezení zatoulaného zvířete. Pokud chcete se svým pejskem vycestovat do zahraničí, pak musí být pejsek načipován a mít platný Europas zvířete.